Zapraszamy do MDK na wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Mączki

2017 11 06 Mariusz Maczka wystawaMiejski Dom Kultury w Rzepinie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słoneczko” w Rzepinie zapraszają mieszkańców gminy Rzepin na wernisaż wystawy malarstwa pt. „ Między ustami a brzegiem blejtramu” Mariusza Mączki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce malujących ustami. Otwarcie wystawy: 17. listopada 2017 (piątek) o godz. 17.00 w galerii Rz’ art w MDK w Rzepinie. Wernisaż będzie wspaniałą okazją do spotkania oraz rozmowy z samym artystą.

Mariusz Mączka urodził się w 1973 roku w Dobiegniewie. W wieku 15 lat wskutek niefortunnego skoku do wody złamał kręgosłup. Swoją przygodę z twórczością zaczął kilka lat temu. Malarstwo całkowicie odmieniło jego życie. Ulubioną tematem malarskim pana Mariusza są konie, a ostatnio także portrety i akty. Techniki jakimi się posługuje to: ołówek, olej. Mieszka wraz z rodziną w Dobiegniewie. Od 2000 roku współpracuje z Wydawnictwem "Amun". Wydawnictwo to z siedzibą w Raciborzu jest jedyną w Polsce i jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. Od 2007 roku został Członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami www.vdmfk.com

Mariusz Mączka postanowił inspirować innych, być dla nich przykładem, aby niezależnie od stopnia niepełnosprawności realizowali marzenia. Artysta często spotyka się z młodzieżą w rodzinnym Dobiegniewie. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Spotkania łączy z pokazem malowania, aby dzieci i młodzież mogły zobaczyć, jak powstaje obraz. Takie spotkania są też dobrą okazją do rozmów, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

Mariusz Mączka o sobie:

Malarstwem zainteresowałem się po przeczytaniu pewnej książki o dziewczynie, która złamała kręgosłup po skoku do wody. Malowała ustami. Wtedy jeszcze nie przypuszczałem, że próba jej naśladowania i chęć zrobienia coś ze swoim życiem, zmieni je diametralnie. I od tej niby błahostki, rozpoczęła się wielka przygoda z malarstwem.

Na samym początku próbowałem swych sił w szkicu twarzy, pejzaże, martwej natury. Gdy mi już to nie wystarczało, postanowiłem się rzucić na głęboką wodę i zająłem się malarstwem olejnym. Od pierwszych pociągnięć pędzla zrozumiałem, że ta technika pochłonie mnie bez reszty. Jestem zafascynowany malarstwem naszych polskim mistrzów jak Kossak, Matejko, Chełmoński, Malczewski.

Motywem przewodnim w mojej twórczości są konie. Uważam, że piękno jakie ma w sobie to piękne zwierze, jest jak najbardziej warte uwiecznienia. A dzikość, nieokiełznanie i wolność, która jest nim, motywuje mnie do dalszego doskonalenia tego tematu.

Malarstwo odmieniło moje życie, sprawiło, że stałem się bardziej otwarty i pewny siebie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie czerpać z życia jak najwięcej, a zarazem dawać to innym i wspierać ich w trudnych chwilach. Krótko mówiąc moja pasja tchnęła we mnie życie.

Od 2000 roku artysta prezentuje swoje obrazy na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w najsłynniejszym muzeum w Wiedniu – Galerii Albertina, gdzie można podziwiać dzieła Moneta i Picassa.

Wyróżnienia:

Rok: 2005 - Sydney (Australia) – II miejsce w ogólnoświatowym konkursie malujących ustami i stopami

Rok: 2007 - Racibórz - Odznaczenie artystyczne od prezydenta miasta

Rok: 2013 - Dobiegniew – Wyróżnienie Burmistrza za działalność na rzecz społeczności Miasta i Gminy

Rok: 2015 - Warszawa – II miejsce w konkursie ogólnopolskim „ Człowiek bez barier” Twórczość artysty można śledzić na stronie internetowej: www.mariuszmaczka.pl

 

Współpraca

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg